Dokončili jste 0% tohoto průzkumu.
Upozornění: Ve svém prohlížeči máte zakázané spouštění JavaScriptu. Může se tedy stát, že nebudete moci odpovědět na všechny otázky. Prosím zkontrolujte a případně změňte nastavení svého prohlížeče.

Český anonymní výzkum výskytu lysohlávek

Lysohlávky spoluutváří tajuplný charakter České republiky. Téměř všichni o nich slyšeli, spousta je někdy ochutnala. Moderní vědecký výzkum nám ukazuje, že mohou mít pozitivní vliv na lidský mozek. Psilocybinové houby jsou jako zakázané ovoce - nelegální, ale přitom rostou v každé části Česka.

Proč jsou ale tady? Odkud přišly? Kolem lysohlávek za poslední desítky let narostla spousta tajemství a legend. My bychom si chtěli na alespoň část z nich posvítit.

Vypadá to, že lidská aktivita, hlavně těžba dřeva v lesích, ve značné míře pomohla a stále pomáhá lysohlávkám se rozšiřovat po českém území. Zvětšení výskytu lysohlávek lze chápat jako reakci přírody na lidské zásahy a člověk je tedy možná příčinou, proč jsou kouzelné houbičky tak rozšířené.

Jak široký ale jejich výskyt skutečně je a v jakých částech naší krásné země? Proč zrovna v Česku našly tak dobré podmínky pro svou myceliální existenci, zatímco v sousedních zemích tolik nejsou?

Naším výzkumem chceme upozornit přesně na tyto otázky - a možná i na některé z nich pomoci najít odpověď. Zkusíme to spolu?


Cílem tohoto výzkumu je zmapovat, kdy a kde se v Česku vyskytují jaké druhy lysohlávek. Poskytnutím informací o lokalitě či času výskytu lysohlávek nebo jakýchkoliv jiných dat v rámci tohoto výzkumu neschvalujete konzumaci či jiné nakládaní s houbami obsahujícími psilocin a psilocybin, ani k tomu jakkoliv nepodněcujete. Za vyplnění dotazníku vám nemůže hrozit žádný právní postih.

Pro každou jednotlivou lokalitu výskytu, kterou si přejete zaznamenat, vyplňte prosím separátní dotazník. Vyplňovat můžete nejen pro aktuální výskyt, ale také pro výskyty z dřívějška této sezóny. Za lokalitu považujeme pro účely tohoto výzkumu ohraničenou a spojitou oblast výskytu lysohlávek.

Data sbíráme za účelem provedení časové analýzy výskytu. V ideálním případě by mohla posloužit i jako podklad pro bakalářské práce z oboru mykologie, biologie či adiktologie. Dalším cílem je zjistit, za existuje nějaká korelace mezi výsledky výzkumu a klimatickými mapami České republiky.

Otázky s tmavším pozadím jsou povinné; otázky s neutrálním pozadím jsou nepovinné, ale jejich vyplnění pomůže kvalitě sesbíraných dat.

Výsledky výzkumu: Z dat sesbíraných během výzkumu plánujeme po jeho dokončení vytvořit veřejně dostupnou, časosběrnou mapu, jež by vizualizovala proměny výskytu lysohlávek v české krajině během sezóny. Tato mapa nebude v praxi využitelná k nalezení konkrétních nalezišť, a proto účast v tomto výzkumu nevytváří nebezpečí, že by někdo dostal možnost drancovat vaše naleziště.

Anonymita a bezpečí: Není naším cílem o vás získávat jakékoliv informace, ani zjistit přesnou polohu vašich oblíbených míst. Dotazník vyplňujete zcela anonymně a odpovědi v něm není možné vysledovat zpátky k vám. Výzkum respektuje rámec bezpečí respondentů. S IP adresami respondentů nijak aktivně nenakládáme.

Kdo za výzkumem stojí? Autory výzkumu je tým nezávislých nadšenců do problematiky českých lysohlávek. Výzkum není napojen na žádné akademické pracoviště. Kontaktní osobou je Martin Duřt, expertní garant informační sekce harm reduction platformy Czeched Substance a člen České psychedelické společnosti. Kontaktovat jej můžete skrze tuto e-mailovou adresu: utheraptor@gmail.com.

Dotazník je lepší vyplňovat na počítači, pro mobilní zařízení bohužel není optimalizovaný - snažili jsme se ovšem, aby byl funkční i na nich.

Průzkum obsahuje 16 otázek.
Tento průzkum je anonymní.

Data, uložená z tohoto průzkumu do do databáze, neobsahují žádné další identifikační údaje nad rámec toho, co jste sám uvedl v odpovědích.

Pokud jste pro přístup k tomuto průzkumu použili zaslaný přístupový kód, ujišťujeme Vás, že tento kód, e-mail ani Vaše jméno nebudou uloženy společně s Vašimi odpověďmi. Kód s e-mailem a jménem je ukládán do samostatné databáze a je k němu později připojena pouze nedatovaná informace, jestli jste se tohoto průzkumu zúčastnili. Neexistuje způsob, jak zpětně spárovat kód a e-mail respondenta s odpověďmi v průzkumu.

Veškeré údaje zadáváte dobrovolně a libovolné údaje nemusíte zadat pokud nechcete.


Snažíme se sbírat jen nutné minimum údajů a pokud možno žádné osobní údaje, které mohou vést k vaší identifikaci.


Cíleně nepracujeme s žádnými nástroji pro vaše sledování (tracking cookies, browser fingerprinting, IP adresa).

Doporučujeme dotazník vyplňovat přes připojení na VPN (např. Proton VPN) nebo síť Tor (pomocí Tor Browser), aby ani logy webserveru a firewally neobsahovaly vaši reálnou IP adresu.

Případné fotografie doporučujeme předem upravit v programu, co z nich odstraňuje EXIF metadata včetně GPS souřadnic, co mobilní telefony často k fotografiím ukládají. Návod, jak to snadno provést, najdete zde: Instrukce.

Pokud chcete na konci zadat e-mail pro info o výsledcích výzkumu, doporučujeme použít anonymizační službu na skrytí vaší skutečné e-mailové adresy. Vhodné jsou například služby Firefox Relay, SimpleLogin od Protonu či služba od Applu pro uživatele iPhonu/Mac OS.

Odpovědi dotazníku se do databáze ukládají asymetricky šifrované veřejným klíčem pomocí funkcí LimeSurvey, aby případný dump databáze bez patřičného privátního klíče byl nepoužitelný pro přečtení odpovědí a jejich korelaci na konkrétního uživatele. Snažíme se o maximální ochranu privátního klíče, kterým lze data z databáze dešifrovat.


Máte-li k těmto tématům jakékoliv dotazy, nebojte se obrátit na kontaktní osobu našeho výzkumného týmu.