Lysohlávky spoluutváří tajuplný charakter České republiky. Téměř všichni o nich slyšeli, spousta je někdy ochutnala. Moderní vědecký výzkum nám ukazuje, že mohou mít pozitivní vliv na lidský mozek. Psilocybinové houby jsou jako zakázané ovoce - nelegální, ale přitom rostou v každé části Česka.
Proč jsou ale tady? Odkud přišly? Kolem lysohlávek za poslední desítky let narostla spousta tajemství a legend. My bychom si chtěli na alespoň část z nich posvítit.
Vypadá to, že lidská aktivita, hlavně těžba dřeva v lesích, ve značné míře pomohla a stále pomáhá lysohlávkám se rozšiřovat po českém území. Zvětšení výskytu lysohlávek lze chápat jako reakci přírody na lidské zásahy a člověk je tedy možná příčinou, proč jsou kouzelné houbičky tak rozšířené.
Jak široký ale jejich výskyt skutečně je a v jakých částech naší krásné země? Proč zrovna v Česku našly tak dobré podmínky pro svou myceliální existenci, zatímco v sousedních zemích tolik nejsou?
Naším výzkumem chceme upozornit přesně na tyto otázky - a možná i na některé z nich pomoci najít odpověď. Zkusíme to spolu?
Cílem tohoto výzkumu je zmapovat, kdy a kde se v Česku vyskytují jaké druhy lysohlávek. Poskytnutím informací o lokalitě či času výskytu lysohlávek nebo jakýchkoliv jiných dat v rámci tohoto výzkumu neschvalujete konzumaci či jiné nakládaní s houbami obsahujícími psilocin a psilocybin, ani k tomu jakkoliv nepodněcujete. Za vyplnění dotazníku vám nemůže hrozit žádný právní postih.
Pro každou jednotlivou lokalitu výskytu, kterou si přejete zaznamenat, vyplňte prosím separátní dotazník. Vyplňovat můžete nejen pro aktuální výskyt, ale také pro výskyty z dřívějška této sezóny. Za lokalitu považujeme pro účely tohoto výzkumu ohraničenou a spojitou oblast výskytu lysohlávek.
Data sbíráme za účelem provedení časové analýzy výskytu. V ideálním případě by mohla posloužit i jako podklad pro bakalářské práce z oboru mykologie, biologie či adiktologie. Dalším cílem je zjistit, za existuje nějaká korelace mezi výsledky výzkumu a klimatickými mapami České republiky.
Otázky s tmavším pozadím jsou povinné; otázky s neutrálním pozadím jsou nepovinné, ale jejich vyplnění pomůže kvalitě sesbíraných dat.
Výsledky výzkumu: Z dat sesbíraných během výzkumu plánujeme po jeho dokončení vytvořit veřejně dostupnou, časosběrnou mapu, jež by vizualizovala proměny výskytu lysohlávek v české krajině během sezóny. Tato mapa nebude v praxi využitelná k nalezení konkrétních nalezišť, a proto účast v tomto výzkumu nevytváří nebezpečí, že by někdo dostal možnost drancovat vaše naleziště.
Anonymita a bezpečí: Není naším cílem o vás získávat jakékoliv informace, ani zjistit přesnou polohu vašich oblíbených míst. Dotazník vyplňujete zcela anonymně a odpovědi v něm není možné vysledovat zpátky k vám. Výzkum respektuje rámec bezpečí respondentů. S IP adresami respondentů nijak aktivně nenakládáme.
Kdo za výzkumem stojí? Autory výzkumu je tým nezávislých nadšenců do problematiky českých lysohlávek. Výzkum není napojen na žádné akademické pracoviště. Kontaktní osobou je Martin Duřt, expertní garant informační sekce harm reduction platformy Czeched Substance a člen České psychedelické společnosti. Kontaktovat jej můžete skrze tuto e-mailovou adresu: utheraptor@gmail.com.
Dotazník je lepší vyplňovat na počítači, pro mobilní zařízení bohužel není optimalizovaný - snažili jsme se ovšem, aby byl funkční i na nich.
Průzkum obsahuje 16 otázek.